اسهال کودک

اسهال کودک

اسهال کودک:

ویروس (مانند روتاویروس). عفونت روده ها از ویروس شایع ترین علت آن است.
باکتریها (مانند سالمونلا). علت کمتری اسهال اغلب حاوی رگه هایی از خون است.
مسمومیت غذایی. این باعث استفراغ سریع و اسهال در طی چند ساعت پس از خوردن غذای بد می شود. این ناشی از سموم ناشی از میکروب هایی است که در غذاهایی که خیلی طولانی باقی مانده اند رشد می کنند. بیشتر اوقات ، علائم در کمتر از ۲۴ ساعت از بین می روند. این بیماری اغلب بدون نیاز به مراقبت پزشکی در خانه قابل درمان است.
جیاردیا (انگل). بیشتر در شیوع مراکز مراقبت از کودک احتمال دارد.
اسهال مسافرتی. ناشی از میکروب های موجود در غذا یا نوشیدنی. اگر به دنبال سفرهای خارجی اخیر باشد ، این شک کنید.
علل جدی. بیشتر اسهال های باکتریایی به تنهایی از بین می روند. تعداد معدودی می توانند باعث عفونت شدید روده شوند (مانند کولیت شیگلا). C. difficile یک علت جدی است که می تواند بعد از قرار گرفتن در آنتی بیوتیک های قوی ایجاد شود.
عارضه جدی: کم آبی بدن. این مشکل بهداشتی است که بدن مایعات زیادی را نیز از دست داده است. (برای اطلاعات بیشتر در این باره به زیر مراجعه کنید).
علل اسهال مکرر
حساسیت به شیر گاو. می تواند باعث ایجاد مدفوع شل و لاغر در نوزادان شود. ممکن است خون ریزی شود. در ۲ ماه اول زندگی شروع می شود. نیاز به جلوگیری از فرمول های شیر گاو.
اسهال کودک نو پا. کودکانی که روزانه ۳ تا ۶ مدفوع شلخته عبور می کنند. مدفوع ممکن است از پوشک خارج شود. علائم از سن ۱ سالگی شروع می شود. علائم بعد از آموزش توالت ، در ۳ یا ۴ سالگی برطرف می شوند. بی ضرر است و هیچ تاثیری در رشد ندارد. آب میوه باعث بدتر شدن آن می شود. علت آن زمان انتقال سریع از معده به مقعد است. ممکن است در سالهای بالغ به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مبتلا شود.
عدم تحمل لاکتوز. لاکتوز قند موجود در شیر است. بسیاری از افراد نمی توانند لاکتوز را جذب کنند. باکتری های روده ، لاکتوز را به گاز تبدیل می کنند. علائم اصلی بسیاری از گازها ، مدفوع سست و نفخ معده است. شروع معمولاً در سن ۴ یا ۵ سالگی انجام می شود. این اغلب در خانواده (ژنتیکی) رخ می دهد.
مقیاس اسهال
خفیف: ۲-۵ مدفوع آبکی در روز
متوسط: ۶-۹ مدفوع آبکی در روز
شدید: ۱۰ یا بیشتر مدفوع آبکی در روز
خطر اصلی اسهال کم آبی بدن است.
مدفوع شل یا آب و هوایی باعث کمبود آب بدن نمی شود.
مکرر مدفوع آبکی می تواند باعث کمبود آب بدن شود.
کم آبی: چگونه بدانیم
کم آبی بدن بدین معنی است که بدن مایعات زیادی از دست داده است. این می تواند با استفراغ و / یا اسهال اتفاق بیفتد. کاهش وزن بیش از ۳٪ مورد نیاز است. اسهال خفیف یا استفراغ خفیف باعث این امر نمی شود. کاهش اندکی در مصرف مایعات نیز ندارد.
کم آبی بدن مهمترین مشکل ناشی از اسهال است. کم آبی بدن دلیلی است که فوراً به پزشک مراجعه کنید.
اینها علائم کمبود آب بدن است:
کاهش ادرار (بدون ادرار بیش از ۸ ساعت) در اوایل کم آبی بدن اتفاق می افتد. بنابراین رنگ زرد تیره ای ایجاد می کند. اگر ادرار به رنگ نی نی رنگ باشد ، فرزند شما کم آبی نمی شود.
زبان خشک و داخل دهان. لب های خشک مفید نیستند.
خشکی چشم با اشک کاهش یافته یا غایب
در نوزادان ، یک نقطه افسرده یا غرق شده نرم
تست دوباره پر کردن خون آهسته: بیش از ۲ ثانیه. ابتدا بر روی تصویر کوچک فشار داده و رنگ آن کم رنگ شود. سپس اجازه دهید. ثانیه هایی را که طول می کشد ناخن دوباره صورتی رنگ کند. از پزشک خود بخواهید که چگونه این آزمایش را انجام دهد.
سرحال ، خسته یا بد عمل. اگر فرزند شما هوشیار ، خوشحال و بازیگوش است ، دچار کمبود آب بدن نمی شود.
کودکی که دچار کم آبی شدید است ، ایستادن آن بسیار ضعیف می شود. همچنین می توانند هنگام تلاش برای ایستادن بسیار سرگیجه باشند.
اسهال در نوزادان با شیر مادر: چگونه بگوییم
گاهی اوقات گفتن اسهال در نوزاد شیرخوار دشوار است.
مدفوع با شیر مادر معمولی سست است (اغلب آب و هوایی و بذر). مدفوع زرد است ، اما بعضی اوقات می تواند سبز باشد. رنگ سبز از صفرا است. مدفوع های آب و هوایی حتی می تواند با یک حلقه آب هم مرز باشد. اینها همه مدفوع معمولی است.
نوزادان شیرده اغلب بیش از ۶ مدفوع در روز می گذرانند. تا سن ۲ ماهگی ، آنها ممکن است بعد از هر بار تغذیه مدفوع خود را پشت سر بگذارند. اما اگر مدفوع به طور ناگهانی در تعداد و شل شدن زیاد شد ، به اسهال مشکوک هستید. اگر به مدت ۳ یا بیشتر مدفوع دوام داشته باشد ، کودک مبتلا به اسهال است.
اگر مدفوع حاوی مخاط ، خون یا بوی بد باشد ، این به اسهال اشاره دارد.
سایر سرنخ های ناشی از اسهال ، خوردن ضعیف ، مریض بودن یا تب است.
اسهال در شیرخواران با فرمول: چگونه می توان گفت
نوزادان با فرمول در هفته اول ۱ تا ۸ مدفوع را در روز می گذرانند. سپس شروع به کند شدن به ۱ تا ۴ در روز می کند. این تا ۲ ماهگی ادامه دارد.
مدفوع به رنگ زرد و مانند کره بادام زمینی ضخیم است.
اگر مدفوع به طور ناگهانی در تعداد یا سست شدن افزایش یابد ، اسهال مشکوک است. اگر به مدت ۳ یا بیشتر مدفوع دوام داشته باشد ، کودک مبتلا به اسهال است.
اگر مدفوع حاوی مخاط ، خون یا بوی بد باشد ، این نشان دهنده اسهال است.
سایر سرنخ های ناشی از اسهال ، غذا خوردن ضعیف ، مریض عمل یا تب است.
بعد از ۲ ماهگی ، بیشتر نوزادان روزانه ۱ یا ۲ مدفوع می گذرند. آنها همچنین می توانند ۱ روز را هر روز دیگر عبور دهند. آنها دیگر به نظر نمی رسد که اسهال خفیف دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه خرید سیسمونی نوزاد هدیناز

خرید آسان سیسمونی نوزاد، وسایل دوران بارداری و اسباب بازی کودک را با هدیناز تجربه کنید.

آدرس

استان تهران، اندیشه، فاز یک، بلوار شهید دنیامالی، میدان امام خمینی، ۱۰ متر داخل خیابان دهم شرقی، فروشگاه سیسمونی نوزاد هدیناز پلاک 79/2

سوالات خود را با کارشناسان هدیناز مطرح کنید.

021-65521957