تاثیر تغذیه کودک در دوران بارداری

تاثیر تغذیه کودک در دوران بارداری

تاثیر تغذیه کودک در دوران بارداری:

براساس تحقیقات جدید ، مادرانی که رژیم غذایی ناسالم را در دوران بارداری می خورند ، ممکن است فرزندان خود را در معرض خطر ابتلا به سلامت طولانی مدت ، غیرقابل برگشت ، از جمله چاقی ، افزایش کلسترول و قند خون قرار دهند. این مطالعه که در موش صحرایی انجام شده و با تأمین اعتبار Wellcome Trust تأمین شده است ، نشان می دهد که این اثر در فرزندان زن حتی بیشتر است.

مطالعه ای که سال گذشته توسط همین تیم در کالج رویال دامپزشکی لندن انجام شد ، نشان داد که جوندگان که رژیم غذایی سرشار از چربی ، قند و نمک می خورند در حالی که باردار بودند بیشتر احتمال دارد فرزندان حاصل از آن را به دنیا بیاورند و اولویت آن را داشته باشند. مواد غذایی ناخواسته در مقایسه با فرزندان موش هایی که به طور مرتب خوراک داده می شوند مقایسه می شوند.

اکنون ، در مطالعهای بعدی که در ژورنال فیزیولوژی منتشر شده است ، محققان نشان داده اند که رژیم غذایی مادر تاثیری دارد که فراتر از بزرگسالی در موش ها است ، حتی وقتی فرزندان از غذای آشغال جدا شده اند ، تأثیر می گذارد بر چگونگی سوخت و ساز بدن آنها مواد غذایی و پیشنهاد اثر طولانی مدت در سلامتی.

دکتر استفانی بایول و همکارش پروفسور نیل استیکلند فرزندان موشهای صحرایی را که رژیم غذایی غذاهای آشغال پردازش شده مانند دونات ، کلوچه ، بیسکویت ، ترد و شیرینی در دوران بارداری و شیردهی را تشکیل می دهند ، مقایسه کردند و فرزندان آنها را با کسانی که رژیم غذایی سالم و منظم از خوراک دارند ، مقایسه کردند. .

فرزندان مادرانی که از رژیم های غذایی آشامیدنی تغذیه می شوند ، سطح کلسترول و همچنین میزان بالاتر تری گلیسیریدها را افزایش داده اند ، نوعی چربی موجود در جریان خون. شناخته شده است که هر دو خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند. به طور مشابه ، فرزندان دارای سطح گلوکز و انسولین بالاتری بودند که هر دو احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهند.

محققان موشهای صحرایی فراتر از بزرگسالی را تا بزرگسالی مورد مطالعه قرار دادند و مشاهده کردند که موشها هنوز ضعیف تر از کسانی بودند که مادران در حین بارداری و شیردهی رژیم غذایی سالم تری مصرف کرده بودند. از لحاظ حیاتی ، این تا حدودی خود را با افزایش توده چربی اطراف کلیه ها نسبت به توده بدن نشان می دهد. این چربی به اصطلاح پیرامین نیز در ایجاد مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲ نقش دارد.

دکتر بایول می گوید: “به نظر می رسد رژیم غذایی مادر در حین بارداری و شیردهی برای سلامتی طولانی مدت فرزند خود بسیار مهم است.” “ما همیشه می گوییم” شما همان چیزی هستید که می خورید “. در حقیقت ، ممکن است درست باشد که” شما همان چیزی هستید که مادر شما می خورد. ” این بدان معنا نیست که چاقی و سلامت ضعیف اجتناب ناپذیر است و مهم این است که از خود مراقبت کنیم و زندگی سالم داشته باشیم. اما این بدان معنی است که مادران باید در حین بارداری مسئولانه غذا بخورند. ”

اگرچه این مطالعه فقط در موش صحرایی انجام شد ، پروفسور استیکلند معتقد است که این یافته ها احتمالاً برای انسان قابل اجرا است. یک مطالعه آمریکایی در سال ۲۰۰۷ در ژورنال آمریکایی زنان و زایمان (۲) منتشر شد که نشان داد هرچه وزن بیشتری برای زنان باردار وارد شود ، خطر چاق شدن کودکان بیشتر است. یک مطالعه مجله پزشکی بریتانیا در سال ۲۰۰۵ (۳) همچنین ارتباطی بین وزن والدین و فرزند نشان داد.

وی می گوید: “انسان ها تعدادی از سیستم های بیولوژیکی اساسی را با موش ها به اشتراک می گذارند ، بنابراین دلیل خوبی وجود دارد که فرض کنیم اثراتی که در موش ها مشاهده می کنیم ممکن است در انسان تکرار شود.” “تحقیقات ما قطعاً با مطالعات اپیدمیولوژیک که وزن بچه ها به والدینشان پیوند می زند ، طولانی است.”

یک مورد شگفت آور از مطالعه این بود که رژیم غذایی مادران چگونه متابولیسم فرزندان را مختل می کند: فرزندان نر که مادرانشان روی غذاهای آشغال جمع می کردند دارای سطح انسولین بالاتری و گلوکز طبیعی بودند ، در حالیکه برعکس برای فرزندان زن صدق می کرد ، که آنها نیز تمایل داشتند. چاق تر

علاوه بر این ، فرزندان زن سطح بالاتری از لپتین ، هورمون مربوط به اشتها را نشان دادند. قبلاً مشخص شده است که اشتهای زن نسبت به لپتین و اشتهای مرد نسبت به انسولین حساس تر است ، هر دو بدن می توانند در برابر آن مقاوم شوند. این نشان می دهد که متابولیسم برای دو جنس متفاوت است و بدن فرزندان تمایل به خوردن بیش از حد دارند.

دکتر پات گودوین ، رئیس پاتوژن ها ، ایمونولوژی و سلامت جمعیت در Wellcome Trust می گوید: “چاقی طی چند سال گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است و باید سریعاً با آن مقابله شود.” وی گفت: “این مطالعه این عقیده را پشتیبانی می کند که عوامل خطر مختلف زیادی وجود دارد که می تواند منجر به اضافه وزن فرد و ایجاد مشکلات سلامتی مرتبط با آن شود. فرزندان آنها. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه خرید سیسمونی نوزاد هدیناز

خرید آسان سیسمونی نوزاد، وسایل دوران بارداری و اسباب بازی کودک را با هدیناز تجربه کنید.

آدرس

استان تهران، اندیشه، فاز یک، بلوار شهید دنیامالی، میدان امام خمینی، بین شقایق هشتم و نهم فروشگاه سیسمونی نوزاد هدیناز

سوالات خود را با کارشناسان هدیناز مطرح کنید.

021-65520166