پارگی بند ناف

پارگی بند ناف

پارگی بند ناف :

زایمان یک عارضه عمده زایمان است. سالانه حداقل ۳٫۲ میلیون زایمان در دنیا وجود دارد. ناهنجاری های بند ناف برای ۳٫۱۵-۱۵٪ موارد مرده زایی است. در بین این موارد ، پارگی رگ ناف در حدود زایمان ۱: ۶۰۰۰ تخمین زده می شود و وقتی پارگی در رحم رخ دهد ، میزان مرگ و میر جنین تقریباً ۵۰٪ است.

یک گرادیای یازده ساله ۴۳ ساله در ۴۱ هفته سن حاملگی در بیمارستان بستری شد. نظارت مداوم ضربان قلب جنین تا زمان زایمان منظم بود. اگرچه جنین بدون کشش تحویل داده شد و هیچ نشانه ای از پریشانی جنین ثبت نشده است ، جنین با جدا شدن کامل هر سه رگ ناف در انتهای جنین ظاهر شد.

یک عمل جراحی سریع برای متوقف کردن خونریزی حاد نوزاد که در شرایط بالینی خوبی قرار داشت لازم بود اگرچه خونریزی فعال از عروق بند ناف بود.

پرونده ما ممکن است یک مورد قبلاً بدون سندرم خونریزی نوزادی هنگام تولد ناشی از پارگی رگهای ناف در بند ناف به ظاهر طبیعی باشد و هیچگونه عوارض همخونی جنین یا ناهنجاری های دیگر بند ناف یا جفت همراه نباشد.

موضوع بند ناف نافرجام به عنوان علت آسیب جنین و زایمان در مراقبت های باروری مدرن بی عیب است و شناسایی ناهنجاری های بند ناف هنوز هم یک مسئله خواستنی در زمینه زنان و زایمان است.

کلید واژه ها
خونریزی حاد نوزادی ، تشخیص پیش از تولد ، رگ جنین بی تحرک ، تصادف بند ناف

مورد بالینی
یک گرادیوای یازده ساله ۴۳ ساله در ۴۱ هفته سن بارداری برای پلی هیدرامنیوس در بخش نوزادان مادر بستری شد.

دوره بارداری تا ۳۰ هفته سن حاملگی طبیعی بود. پس از آن ، زنان برای رکود وریدی در پاها و آنتی بیوتیک ها برای عفونت مجاری ادراری تحت درمان با آنتی ترومبوتیک قرار گرفتند.

آنتی بادی های مادر برای مجموعه TORCH – Toxoplasma gondii ، ویروس سرخچه ، سیتومگالو ویروس ، ویروس هرپس سیمپلکس و برای ویروس هپاتیت C و C ، ویروس نقص ایمنی انسانی و سفلیس برای عفونت فعال منفی بودند. تمام آزمایشات سونوگرافی انجام شده در دوران بارداری ، یافته های طبیعی جنین ، جفت و بند ناف را نشان داد.

شروع زایمان به صورت خود به خود و همچنین پارگی غشای با ظاهر مقدار زیادی مایع آمنیوتیک شفاف بود. لحن قلب جنین تا زمان زایمان که بعد از دو ساعت از شروع زایمان اتفاق افتاد ، قوی و منظم باقی مانده است و هیچ علائمی از پریشانی جنین ثبت نشده است. سر جنین در موقعیت عرضی شکاف چپ درگیر بوده و پس از آن به راحتی در موقعیت قدامی شکاف راست قرار گرفته تا اینکه گردن رحم کاملاً گشاد شود. یک گره بند ناف دور گردن جنین بود ، اما جنین بدون کشش تحویل داده شد. در طول مرحله اخراج زایمان ، یک قطع کامل خود به خودی از هر سه رگ ناف در سمت جنین رخ داده است در حالی که بند ناف به طور منظم به طرف جفت وصل می شد.

در زمان زایمان یا در مرحله استخراج جنین هیچگونه خونریزی غیر طبیعی واژن مشاهده نشده است. در بدو تولد ، نوزاد در شرایط بالینی خوبی قرار داشت ، اگرچه خونریزی فعال را از عروق بند ناف نشان داد. گل آپگار در دقایق اول و پنجم ۹ بود. برای متوقف کردن خونریزی حاد مداوم ، یک عمل جراحی سریع ضروری بود.

با بررسی جفت ، یک قرارگیری بند ناف طبیعی با ۲ شریان و ۱ رگ مشخص شد. طول بند ناف نیز طبیعی بود و همچنین مقدار ژلاتین وارتون حتی اگر چندین نواحی با مقاومت کمتر در طول طناب مشاهده شود. دوره بالینی زیر کودک طبیعی بود. عفونت تشخیص داده نشده ، نوزاد بهبودی کامل از این تصادف گرفت و در روز سوم زندگی از بیمارستان مرخص شد.

فراوانی تصادفات بند ناف کاملاً مشخص نیست. مروری بر مرگ و میر نشان می دهد که تصادف بند ناف حداقل از ۱٫۵ تولد زایمان در ۱۰۰۰ زایمان و ۱۰۰۰ تولد وجود دارد [۱-۴].

ناهنجاری های بند ناف متعدد است ، اعم از گره های دروغین ، که هیچ اهمیت بالینی ندارند ، تا واس پرویا ، که اغلب منجر به مرگ جنین می شود [۵،۶]. در بین ناهنجاری ها ، پارگی بند ناف غیر معمولی نیست ، اما بطور قابل توجهی کم گزارش می شود [۷].

بررسی ادبیات نشان می دهد که بیشتر اوقات پارگی در سمت جفت اتفاق می افتد ، جایی که بند ناف ضعیف ترین است و پارگی بند ناف اغلب با ناهنجاری های دیگری مانند هماتوم ، زایمان های زیر آب ، بند ناف کوتاه ، التهاب صعود قبل از شروع همراه است. زمان تحویل و درج طناب زنی [۷،۸].

با توجه به دلایل ، پارگی بند ناف می تواند با عواقب نرمال یا نامطلوب پری ناتال منجر به زایمان ، آسفکسی ، پریشانی جنین و آسیب عصبی شود. در هنگام پاره شدن علائم پریشانی جنین ظاهر می شود و میزان مرگ و میر جنین تقریباً ۵۰٪ است [۸-۱۰].

در مورد ما دوره بارداری فیزیولوژیکی بود ، ردیابی جنین ، ضربان قلب جنین را در تمام مراحل زایمان نشان داد. ما امکان انجام آزمایش بافت شناسی را نداشتیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه خرید سیسمونی نوزاد هدیناز

خرید آسان سیسمونی نوزاد، وسایل دوران بارداری و اسباب بازی کودک را با هدیناز تجربه کنید.

آدرس

استان تهران، اندیشه، فاز یک، بلوار شهید دنیامالی، میدان امام خمینی، ۱۰ متر داخل خیابان دهم شرقی، فروشگاه سیسمونی نوزاد هدیناز پلاک 79/2

سوالات خود را با کارشناسان هدیناز مطرح کنید.

021-65521957