گفتار درمانی

گفتار درمانی

گفتار درمانی:

در یک کنفرانس اخیر والدین-معلم ، شاید معلم ابراز نگرانی کرده باشد که فرزند شما می تواند با مهارت های گفتاری یا زبانی خاصی مشکل داشته باشد. یا شاید هنگام صحبت با فرزندتان ، متوجه لکنت گاه به گاه شده باشید.

آیا فرزند شما می تواند مشکلی داشته باشد؟ و اگر چنین است ، چه کاری باید انجام دهید؟

عاقلانه است که سریع مداخله کنید. ارزشیابی توسط یک آسیب شناس گواهی زبان گفتار می تواند به این مسئله کمک کند که آیا فرزند شما با مشکل روبرو است یا خیر. گفتار درمانی گفتار درمانی اکثر کودکان مبتلا به اختلالات گفتاری و / یا زبان است.

اختلالات گفتاری ، اختلالات زبان و اختلالات تغذیه ای
یک اختلال گفتار به مشکلی در تولید واقعی صداها اشاره دارد. یک اختلال زبانی به درک مسئله یا جمع کردن کلمات برای برقراری ارتباط ایده ها اشاره دارد.

اختلالات گفتاری عبارتند از:

اختلالات مفصلی: ایجاد مشکلات در هجاها یا گفتن کلمات نادرست در حدی که شنوندگان نتوانند آنچه را که گفته می شود درک کنند.
اختلالات تسلط: مشکلاتی مانند لکنت زبان ، که در آن جریان گفتار با توقف غیر طبیعی ، تکرارهای جزئی از کلمه (“b-b-boy”) یا طولانی شدن صداها و هجاها (sssssnake) قطع می شود.
تشدید صدا یا اختلالات صوتی: مشکلات مربوط به زمین ، میزان صدا یا کیفیت صدا که شنوندگان را از آنچه گفته می شود منحرف می کند. این نوع اختلالات همچنین ممکن است هنگام صحبت کردن باعث ایجاد درد یا ناراحتی برای کودک شود.
اختلالات زبان می تواند گیرنده یا بیانگر باشد:

اختلالات پذیرنده: در درک زبان یا پردازش زبان مشکل دارد.
اختلالات بیانی: مشکل در جمع کردن کلمات ، واژگان محدود ، یا عدم توانایی در استفاده از زبان به روشی مناسب اجتماعی.
اختلالات شناختی-ارتباطی: مشکل در مهارت های ارتباطی که شامل حافظه ، توجه ، درک ، سازماندهی ، تنظیم و حل مسئله است.
دیسفاژی / اختلالات تغذیه خوراکی نوعی اختلال در نحوه خوردن یا نوشیدن فرد است ، از جمله مشکلات در جویدن ، بلع ، سرفه ، لثه و خودداری از غذا.

متخصصان گفتاردرمانی
آسیب شناسان به زبان گفتار (SLPs) ، که غالباً به طور غیررسمی به عنوان گفتاردرمانگر شناخته می شوند ، متخصصانی هستند که در مطالعه ارتباطات انسانی ، رشد و توسعه آن و اختلالات آن آموزش دیده اند. آنها حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد و گواهینامه / مجوز دولتی در این رشته و گواهی صلاحیت بالینی از انجمن شنوایی گفتار و زبان آمریکا (ASHA) هستند.

SLP ها گفتار ، زبان ، شناختی-ارتباطی و مهارتهای دهانی / تغذیه / بلع را برای شناسایی انواع مشکلات ارتباطی (مفصل سازی ، تسلط ، صدا ، اختلالات زبان و پذیرش و بیان و غیره) و بهترین راه برای درمان آنها ارزیابی می کنند.

ترمیم
در گفتاردرمانی گفتار ، یک SLP با یک کودک یک نفره ، در یک گروه کوچک یا به طور مستقیم در یک کلاس کار می کند تا بر مشکلات ناشی از یک اختلال خاص غلبه کند.

درمانگران از استراتژیهای مختلفی استفاده می کنند ، از جمله:

فعالیت های مداخله زبان: SLP با بازی کردن و صحبت کردن ، استفاده از عکس ها ، کتاب ها ، اشیاء یا رویدادهای مداوم با کودک در تعامل خواهد بود تا رشد زبان را تحریک کند. درمانگر همچنین ممکن است واژگان و دستور زبان صحیح را الگوبرداری کند و از تمرینات تکراری برای ایجاد مهارت های زبانی استفاده کند.
تمرین درمانی: بیان ، یا تولید صدا ، تمرینات شامل داشتن صحیح مدل درمانگر صداها و هجا ها در کلمات و جملات برای کودک ، غالباً در حین انجام بازی است. سطح بازی متناسب با سن و مربوط به نیازهای خاص کودک است. SLP از نظر جسمی به کودک نشان می دهد که چگونه صداهای خاصی مانند صدای “r” بسازد ، و ممکن است نحوه حرکت زبان را برای تولید صداهای خاص نشان دهد.
درمان دهان-موتور / تغذیه و بلع: برای تقویت عضلات دهان برای خوردن ، نوشیدن و بلع ، SLP ممکن است از انواع تمرین های دهانی – از جمله ماساژ صورت و انواع تمرین های زبان ، لب و فک استفاده کند. SLP همچنین ممکن است بافتها و درجه حرارتهای مختلف غذایی را برای افزایش آگاهی دهان و دندان کودک در هنگام خوردن و بلع ایجاد کند.
چه زمانی نیاز به درمان است؟
کودکان ممکن است به دلایل مختلف از جمله نیاز داشته باشند ، اما محدود به این موارد نیستند: گفتار درمانی.

اختلالات شنوایی
شناختی (فکری ، تفکر) یا سایر تأخیرهای رشدی
عضلات ضعیف دهان
کوفتگی مزمن
نقایص هنگام تولد مانند شکاف لب یا شکاف کام
اوتیسم
مشکلات برنامه ریزی موتور
مشکلات مفصل
اختلالات تسلط
مشکلات تنفسی (اختلالات تنفسی)
اختلالات تغذیه و بلع
آسیب تروماتیک مغز
درمان باید در اسرع وقت شروع شود. کودکانی که در مراحل اولیه (قبل از ۵ سالگی) در درمان ثبت نام کرده اند نسبت به کسانی که بعداً شروع به درمان می کنند ، نتیجه بهتری دارند.

این بدان معنا نیست که بچه های بزرگتر نمی توانند پیشرفت کنند و در درمان پیشرفت کنند. آنها ممکن است با سرعت کمتری پیشرفت کنند زیرا آنها اغلب الگوهای آموخته شده ای را که باید تغییر کرده باشند آموخته اند.

پیدا کردن یک درمانگر
مهم است که اطمینان حاصل کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه خرید سیسمونی نوزاد هدیناز

خرید آسان سیسمونی نوزاد، وسایل دوران بارداری و اسباب بازی کودک را با هدیناز تجربه کنید.

آدرس

استان تهران، اندیشه، فاز یک، بلوار شهید دنیامالی، میدان امام خمینی، بین شقایق هشتم و نهم فروشگاه سیسمونی نوزاد هدیناز

سوالات خود را با کارشناسان هدیناز مطرح کنید.

021-65520166